Office Locations


Here you will find a list of all GECOM's permanent offices as well as a list of temporary offices established for the Claims & Objections Exercise

District Registration Office Registration Area Address Telephone # Email Responsibility
1 Moruca Registration Office Region 1 - Sub-Region 1 Multipurpose Building, Kumaka Road, Moruca 690-5228 / 978-8051 Registration Officer
1 Mabaruma Registration Office Region 1 - Sub-Region 2 Mabaruma Compound, Region 1 771-5079 Registration Officer (ag)
1 Port Kaituma Registration Sub-Office Region 1 - Sub-Region 1 Water Front, Port Kaituma, Region 1 Assistant Registration Officer
2 Charity Registration Office Pomeroon - Paradise Plot D Government Compound, Back Street, Charity, Pomeroon 771-5370 / 771-5371 / 623-0430 [email protected] Registration Officer
2 Anna Regina Registration Office Walton Hall - Supenaam Takuba Lodge Compound, Anna Regina, Essequibo Coast 771-4387 / 771-5372 / 623-5089 [email protected] Registration Officer
3 Pouderoyen Registration Office Stewartville - Pouderoyen Stewartville - Pouderoyen 23 Public Road, Pouderoyen, West Bank Demerara 264-2514 / 264-2516 / 264-2286 [email protected] Registration Officer
3 Parika Registration Office Essequibo Ils - Uitvlugt Hydronie, East Bank Demerara 260-4641-2 [email protected] Registration Officer
3 La Grange Registration Office Malgre Tout - Charters 38 Section E, La Grange, West Bank Demerara 502-9281 [email protected] Registration Officer
4 Coldingen Registration Office Industry - Mahaica Lot 1 GUYSUCO Compound, Coldingen, East Coast Demerara 270- 4497-8 / 623-5071 [email protected] Registration Officer (ag)
4 Better Hope Sub-Registration Office Industry - Mahaica Lot 144 Sukhai Street, Better Hope, East Coast Demerara 220-2220 / 623-5083 Assistant Registration Officer
4 North Georgetown Registration Office Church Street - Cummings Lodge Lot 8 Church Street, Company Path, South Cummingsburg, Georgetown 225-1100 / 225-1104 / 623-3241 / 6233214 [email protected] Registration Officer
4 North Georgetown Registration Sub-Office Church Street - Cummings Lodge 49 William and Sheriff Streets, Section K, Campbellville, Georgetown 231-5339 [email protected] Assistant Registration Officer
4 South Georgetown Registration Office Agricola - North Road 17 Croal Street, Stabroek, Georgetown 225-1334 / 225-1324 [email protected] Registration Officer
4 South Georgetown Registration Sub-Office Agricola - North Road 523-524 Mandela Avenue, North East La Penitence 225-7274 [email protected] Assistant Registration Officer
4 Diamond Registration Office Rome - Moblissa Area M Diamond, East Bank Demerara 265-4209 / 265-4210 [email protected] Registration Officer
4 Soesdyke Registration Sub-office Rome - Moblissa Block M Soesdyke, East Bank Demerara 261-6419 [email protected] Assistant Registration Officer
5 Fort Wellington Registration Office Abary - Berbice River Fort Wellington, West Coast Berbice 232-0684 / 232-0689 / 623-3220 [email protected] Registration Officer
5 Mahaicony Registration Office Mahaica - Abary Blenheim, Mahaicony, East Coast Demerara 221-2562 / 221-2563 [email protected] Registration Officer
6 New Amsterdam Registration Office Torani Canal - Fryish 15 Princess Elizabeth Road, New Amsterdam, Berbice 333-6077 / 333-6075 [email protected] Registration Officer
6 Whim Registration Office Kilcoy - Talogie Whim Station Road, Corentyne, Berbice 337-2219 [email protected] Registration Officer
6 Corriverton Registration Office Macedonia - Crabwood Creek inclusding Black Bush Polder C-230 Government Compound, Stelling Road Springlands, Corriverton, Berbice 335-4743 / 335-4744 [email protected] Registration Officer
7 Bartica Registration Office Region 7 - Sub-Region 1 First Street and sixth Avenue, Bartica 455-3557 / 455-3558 Registration Officer
7 Kamarang Registration Office Region 7 - Sub-Region 2 Kamarang Compound, Upper Mazaruni 668-6288 / 675- 675-0841 Registration Officer
8 Mahdia Registration Office Region 8 - Sub-Region 2 Mahdia Plateau, 111 Miles Potaro Road, Region 8 650-4949 / 601-8140 [email protected] Registration Officer
8 Paramakatoi Registration Office Region 8 - Sub-Region 1 Paramakatoi Village, North Pakaraimas, Sub Region # 1 [email protected] Registration Officer
9 Lethem Registration Office Katoka - Parabara Lot 2 Park Avenue, Lethem, Region 9 772-2022 / 772-2240 [email protected] Registration Officer
9 Annai Registration Office Annai - South Pakarimas North Rupununi, Region 9 623-5099 Registration Officer
10 Mackenzie Registration Office Upper Demerara-Berbice River 49 Republic Avenue, Mackenzie, Linden 444-6067 / 623-5086 [email protected] Registration Officer
10 Wismar Registration Office Upper Demerara-Essequibo River Lot 2 Burnham Drive, Wismar, Linden 442-1875 / 623-5924 [email protected] Registration Officer
Registration Office Responsibility Registration Area Office Location
Charity Assistant Registration Officer Phillips to Paradise 8th of May Primary School, Dartmouth
Anna Regina Assistant Registration Officer Annandale -Riverstown Fisher Nursery School, Golden Fleece, Essequibo Coast
Anna Regina Assistant Registration Officer Pomona to Good Hope Good Hope Primary School, Good Hope Essequibo Coast.
Parika Assistant Registration Officer Wakenaam Island Wakenaam NDC Office, San Souci, Wakenaam.
Parika Assistant Registration Officer Leguan Island Leguan NDC Office, Enterprise, Leguan
Parika Assistant Registration Officer Greenwich Park - Tuschen Vergenoegen Health Centre, Vergenoegen East Bank Essequibo
Parika Assistant Registration Officer Zeelugt - Uitvlugt Met-en-Meerzorg Primary School, Met-en-Meerzorg West Coast Demerara
Pouderoyen Assistant Registration Officer Stewartville - Cornelia Ida Stewartville NDC Office, Stewartville, West Coast Demerara.
Pouderoyen Assistant Registration Officer La Jalouise - Nouvelle Flanders Windsor Forest Primary School Annex, Public Road, Windsor Forest, West Coast Demerara
La Grange Assistant Registration Officer La Parafaite Harmony - Lust Tot Rust La Parafaite Harmonie Primary School, Public Road Stanleytown, West Bank Demerara.
La Grange Assistant Registration Officer Canal No. 2 La Retraite Primary School ,NDC, South Section, Canal No. 2, Polder Road, West Bank Demerara.
East Bank Demerara Assistant Registration Officer Soesdyke Linden Highway Kuru Kuru to Madewini Yarowkabra Health Centre, Yarowkabra, Linden Highway
East Bank Demerara Assistant Registration Officer Garden of Eden - Land of Canaan Supply Primary School. Public Road Relief EBD
East Bank Demerara Assistant Registration Officer Friendship - Craig Friendship Secondary School, Friendship, East Bank Demerara
East Bank Demerara Assistant Registration Officer Eccles - Providence inclusive of Providence New Scheme Eccles Primary School
South Georgetown Assistant Registration Officer Agricola, Mc Doom, Houston/Meadow Bank, Houston Sugar cane Cultivation, Rome, Alexander Village, Riverview, Houston Secondary School, Public Road , Houston
South Georgetown Assistant Registration Officer Industrial Estate Extension Houston Secondary School, Public Road , Houston
South Georgetown Assistant Registration Officer Albouystown- Charlestown Dolphin Secondary/Charlestown Secondary
South Georgetown Assistant Registration Officer Tucville, Guyhoc,Festival City North Ruimveldt, South Ruimveldt Tucville Secondary School, Tucville.
South Georgetown Assistant Registration Officer Riverview, Alexander Village West Ruimveldt West Ruimveldt Primary School, West Ruimveldt
North Georgetown Assistant Registration Officer Pattenson /Turkeyen (South), Sophia/Liliendaal (South) Sophia /Pattensen (Central) Sophia Training Complex, 4 Exhibition Park, Sophia
North Georgetown Assistant Registration Officer Cummings Lodge (North), North of Railway Embankment, Cummings Lodge (Central & South), Turkeyen (Central) Cummings Lodge Secondary School, 6th Street, Cummings Lodge
East Coast Demerara Assistant Registration Officer LBI - Triumph LBI Primary School, Beterverwagting, East Coast Demerara
East Coast Demerara Assistant Registration Officer Buxton - Friendship Buxton Secondary School, Buxton East Coast Demerara
East Coast Demerara Assistant Registration Officer Douch Four - Chapman Grove, Unity – Vereeniging, Melville - Huntley Hope Secondary School, Public Road AHope East Coast Demerara
Fort Wellington Assistant Registration Officer Profit - Rising Sun Belladrum Secondary School, Belladrum, West Coast Berbice
Fort Wellington Assistant Registration Officer Seafield - Tempie Litchfield Primary School, Litchfield West Coast Berbice
Fort Wellington Assistant Registration Officer Cotton Tree - Rosignol Rosignol Secondary School, Rosignol Village West Bank Berbice.
New Amsterdam Assistant Registration Officer Mara - Heathburn Edinburgh Primary School, Edinburgh, East Bank Berbice
New Amsterdam Assistant Registration Officer Sheet Anchor/ Cumberland, No. 2, Palmyra Ordnance Primary School, Fort Ordnance, Canje. Berbice.
New Amsterdam Assistant Registration Officer Canefield - Adelphi Rosehall Estate Primary School, Rosehall Estate., East Canje.Berbice.
New Amsterdam Assistant Registration Officer Gibraltar - Fyrish Fyrish Primary School, Frysh Village, Corentyne Berbice..
Whim Assistant Registration Officer Kilcoy-Port Marount Wiamsburg Health Centre, Williamsburg., East Canje.Berbice.
Whim Assistant Registration Officer Adventure - Tarlogie Kildoan Primary School, Kildonan Village
Corriverton Assistant Registration Officer Macedonia - No. 51 Good Hope/No. 51 NDC Office, No. 47 Village Corentyne Berbice.
Corriverton Assistant Registration Officer Black Bush Polder Black Bush Polder NDC Ofiice, Mibikuri.Black Bush Polder.
Corriverton Assistant Registration Officer No. 61 - No. 68 Tagore High School, No. 63 Village, Corentyne Berbice
Mackenzie Assistant Registration Officer Amelia's Ward South/North Linden Foundation Secondary, Central Amelia's Ward Linden.
Mackenzie Assistant Registration Officer Kwakwani Kwakwani New Primary School, Kwakwani Park Berbice River.
Wismar Assistant Registration Officer Blue Berry Hill Christianburg Wismar Secondary School, Blue Berry Hill Wismar Linden.
Wismar Assistant Registration Officer West Watooka, Canvas City & Silvertown Wismar Hill Primary School, Wismar Housing Scheme, Linden.
La Grange Assistant Registration Officer La Grange Toevlugt-Patentia NDC Office, Public Road Good Intent, West Bank Demerara.
East Bank Demerara Assistant Registration Officer East Bank Demerara Covent Garden Primary School, Back Street, Covent Garden, East Bank Demerara.
South Georgetown Assistant Registration Officer South Georgetown South Ruimveldt Secondary School, Macaw Lane, South Ruimveldt Park, Georgetown.
East Coast Demerara Assistant Registration Officer East Coast Demerara Plaisance Primary School, Victoria Road, Plaisance, East Coast Demerara.
East Coast Demerara Assistant Registration Officer East Coast Demerara Mon Repos Primary School, School Road, Mon Repos, East Coast Demerara.
East Coast Demerara Assistant Registration Officer East Coast Demerara Enmore/Hope Primary School, West Enmore, East Coast Demerara.
East Coast Demerara Assistant Registration Officer East Coast Demerara Victoria Primary School, Gas Station Road, Victoria, East Coast Demerara.
East Coast Demerara Assistant Registration Officer East Coast Demerara Virginia Primary School, Cane Grove, East Coast Demerara.
Mahaicony Assistant Registration Officer Mahaicony Strat Campbell Primary School, No. 10 Mahaicony, East Coast Demerara.
Mahaicony Assistant Registration Officer Mahaicony Zealand Primary School, Zealand, Mahaicony, East Coast Demerara.
Fort Wellington Assistant Registration Officer Fort Wellington No. 5 Primary School, Zeelust, West Coast Berbice.
Fort Wellington Assistant Registration Officer Fort Wellington Bath Primary School, Bath Settlement, West Coast Berbice.
Whim Assistant Registration Officer Whim Albion Community Centre, Nigg, Corentyne, Berbice.
Whim Assistant Registration Officer Whim Tain Primary School, Tain, Port Mourant,Corentyne, Berbice.
Corriverton Assistant Registration Officer Corriverton Crabwood Creek Primary School, Backlands Grant 1802, Crabwood Creek, Corentyne, Berbice.
Lethem Assistant Registration Officer Lethem Aishalton Village Office Building, Aishalton Village, South Rupunni.
Lethem Assistant Registration Officer Lethem Shulinab Village Office Building, ShulinabVillage, South Central Rupunni
Annai Assistant Registration Officer Annai Karasabai Village Sub - Office, DDO's Quarters, Karasabai Village, South Pakaraimas.
Mackenzie Assistant Registration Officer Mackenzie Mackenzie Primary School, Thomas Street, Kara Kara Housing Scheme, Mackenzie, Linden.
Wismar Assistant Registration Officer Wismar Wisburg Secondary School, Wisroc Housing Scheme, Linden.